Rugsėjo 4 – pasaulinė seksualinės sveikatos diena

Straipsniai

Pasaulinė seksualinės sveikatos diena atsirado  Pasaulinės seksualinės sveikatos asociacijos (The World Association for Sexual Health – WAS) iniciatyva.Ji minima nuo 2009 metų rugsėjo 4d.. 2011 metais šios dienos minėjimą surengė daugiau nei 40 šalių visuose pasaulio žemynuose.

Lietuvoje pasaulinė seksualinės sveikatos diena minima nuo 2012 metų.

Šios dienos proga Psichologas Marijampolėje  siūlo skaitytojams atnaujintą straipsnį apie seksualinę disfunkciją.

Vietoj įžangos

,,Sovietų Sąjungoje sekso nebuvo‘‘- šią sparnuotą frazę tikriausiai prisimena beveik visi vyresnės kartos atstovai, o jaunimas taip pat yra girdėję iš savo tėvų ir senelių. Ji atsirado stengiantis stabdyti seksualinės  revoliucijos Rusijoje padarinius.  Sekso džinas Rusijoje buvo paleistas kartu su  bolševikine revoliucija – 1917 metais. 1917 m. pasirodę Lenino dekretai  „Dėl santuokos panaikinimo“, „Dėl bausmės už homoseksualizmą panaikinimo“, o  vėliau kai kuriose gubernijose išleisti dekretai „Dėl moterų nacionalizavimo“,  „Dėl moterų paskirstymo“  ,,išlaisvino nuo buržuazinių papročių“ ir  moteris pavertė visaliaudine nuosavybe (buvo nustatyta  moterų  prievolės tenkinti vyrų seksualinius poreikius, o kiekviena komjaunuolė privalėjo  laisva valia atsiduoti bet kuriam komjaunuoliui, priešingu atveju  ji nepateisina komunizmo statytojos vardo),   atveriant kelius laisvai meilei, poligamijai,  kurios privedė prie masinių ir karštligiškų skyrybų, prie išaugusio skaičiaus pamestinukų vaikų,  internatų vaikams steigimo, abortų legalizavimo, sifiio proveržio, vaikų  sekso komunų ir kitokių seksualinės laisvės pasėkmių.

Valdžion atėjus Stalinui seksualinė revoliucija pradėjo gesti: uždraudžiami abortai, panaikinamas  Lenino dekretas ,, Dėl santuokos panaikinimo‘‘. Monogamija, šeima vėl tampa vertybe, viešai smerkiamas ,,papročių palaidumas‘‘, ,,sekso nėra, yra tik meilė‘‘.

Normalią lytinę funkciją įmanoma susigrąžinti

Už lango – 2020 m., esame  šiuolaikiškai, moderniai išsilaisvinę nuo ,, nuo buržuazinių papročių‘‘.  Seksas ir seksualinė sveikata jau seniai nebėra tabu, tačiau daugelio galvose vis dar tūno sovietmečio mitas  ,,sekso nėra, yra tik meilė‘‘,  todėl daugybė žmonių, ypač vyrų, patiriančių lytinio gyvenimo nesklandumus vis dar drovisi ieškoti specialistų pagalbos. Drovuoliai atima iš savęs bei savo partnerių džiaugsmą patirti pasitenkinimą gyvenant  poroje. Laikoma, kad dalis skyrybų įvyksta dėl seksualinių problemų. Tuo tarpu specialistai yra  įsitikinę, kad dauguma žmonių gali susigrąžinti normalią  lytinę funkciją. Tereikia sau patiems pripažinti, kad  yra problema ir ieškoti pagalbos.

Seksualinė disfunkcija

Tyrimų duomenimis,  29% – 44% žmonių susiduria su seksualinėmis problemomis tam tikrame gyvenimo etape.  Apie 30 % šių problemų priežastimi yra psichologiniai veiksniai.

Jeigu vyras vietoj ėjimo miegoti vienu metu su partnere,  renkasi naktinius  kompiuterinius žaidimus, jeigu mano,  jau per senas mylėtis, nors jam tik šiek tiek per 40 metų,o meilės organas yra netinkamų gabaritų ir t.t.., atėjo metas pasirūpinti  seksualine sveikata.

Jeigu moteris vietoj ėjimo miegoti su partneriu kartu, pastoviai šveičia vonios ar viryklės sienas, arba nueina miegoti labia anksti dėl nuolatinių galvos skausmų, nuovargio, jeigu nuolat nerimauja, kad yra seksualiai nepatraukli, o lytiniai santykiai yra skausmingi, taip pat laikas susirūpinti dėl seksualinės sveikatos.

Jeigu nedrąsu ieškoti pagalbos, pradėkite nuo psichologų. Mes sukursime  saugią  jums  aplinką  atvirai kalbėti apie ,,lovos problemas‘, padėsime jums išsiaiškinti jūsų sutrikimo kilmę. Jeigu pasirodys, kad priežastys yra  kūno susirgimai, nukreipsime jus šeimos gydytojui, po pokalbio su mumis jums bus drąsiau  savo bėdas išsakyti  gydytojai. Jeigu priežastys – psichologinės, pritaikysime Jums tinkamus psichologinius metodus, psichoterapines priemones, padėsiančius jums sveikti.

Psichologinės priežastys

Lytinės disfunkcijos psichologinės priežastys:

 • Stresas
 • Nerimas
 • Depresija
 • Baimė nepatenkinti partnerės
 • Kaltės jausmas
 • Žema savivertė
 • Santykių poroje sunkumai
 • Seksualinė prievarta (ypač vaikystėje)
 • Pirmosios seksualinės sueities nesėkmės (ir ypač po to patirtos patyčios)
 • Baimė būti užkluptam pašalinių sekso metu
 • Netinkamos seksualinės patirtys ankstyvoje vaikystėje
 • Priklausomybė nuo pornografijos
 • Kitos specifinės priežastys, būdingos tik vyrams ar tik moterims.

Psichologas Marijampolėje primena, kad seksualiniai santykiai poroje nėra prievolė, tačiau tai yra viena iš labai svarbių gyvenimo poroje sričių, lemiančių pasitenkinimo gyvenimo poroje lygį. Jeigu ,,reikalai lovoje‘‘ tampa dažna konfliktų priežastimi, ieškokite specialistų pagalbos.

Straipsnį parengė Vytautė Venčkauskienė pagal

https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/understanding-ed-causes#1

https://www.forhims.com/blog/psychological-causes-of-ed

Rusijos žiniaskaidą