Nors paskutinį dešimtmetį bendras skaičius savižudybių Lietuvoje mažėja, tačiau jaunų žmonių savižudybių vis dar pasitaiko, taip pat didėja paauglių savižala. Praėjusių metų pabaiga sukrėtė ne tik visą Lietuvą, bet ir Marijampolę jaunuolių savižudybėmis.
Paaugliai nusižudo rečiau, tačiau jie dažniau kalba apie savižudybę, gali save žaloti. 2023 metų statistika sako, kad save žaloja kas ketvirtas paauglys. Savižudybės procesas (prasidedantis mintimis), prasidėjęs paauglystėje, dažnai trunka visą gyvenimą. Jeigu problema nėra sprendžiama, tai gali bet kokiame amžiuje pasibaigti savižudybe. Vis dar tarp žmonių gajus mitas, kad tas, kur kalba, jog nusižudys, paprastai nieko nedaro. Tai yra netiesa. Todėl numoti ranka į žmogaus kalbas apie tai, kad visiems būtų geriau, jeigu jis numirtų, negalima. Reikia į tai rimtai pažiūrėti ir kreiptis į specialistus.
Paauglystė jau ir šiaip yra tas laikas, kai paauglys tarsi supasi emocinėse sūpynėse ,, juoda-balta“. Tai jis linksmas, laimingas, tai jam – pasaulio pabaiga. Todėl nenumokime ranka į rimtus dalykus, laiku kreipkimės pagalbos, sprendžiant paauglio gyvenimiškus ir psichikos sveikatos sunkumus, kol viskas nesikomplikavo dar stipriau.
Už savižalos paprastai slepiasi stiprūs ir labai sunkūs jausmai:
- vienišumas
- didelis vidinis skausmas
- neapykanta sau;
- pyktis ant savęs ar aplinkinio pasaulio.
Galbūt kaip tik jūs esate tas žmogus, kuris galite padėti save žalojančiam ar/ir turinčiam ketinimų nusižudyti? Nukreipkite sunkius jausmus išgyvenantį asmenįį pas psichikos sveikatos specialistus. Registracija konsultacijai tel.nr. +370 672 09964
Visą parą galima kreiptis į jaunimo liniją tel.nr.8 800 28888