Neištikimybės nublokšti

Straipsniai

 

,,Lytinė trauka mūsų gyvenimą daro įdomesnį. Netikėti susitikimai  su patraukliais žmonėmis nušviečia mūsų kasdienybę. Tik bėda, kad tuo pat metu mes siekiame dviejų priešingų dalykų. Mes norėtume mėgautis daugybe geidžiamų kūnų ir sykiu gyventi su – žmogumi, kuris iš meilės mums apsiribotų tik mumis,”- tai ištrauka iš psichologo ir klinikinio seksologo Yves Dalpé knygos „Neištikimybė nėra banali“ ( leidykla „Baltos lankos“, 2017).

Visuomenėje laikomasi nuostatos, kad vyrai  yra labiau linkę į neištikimybę ir poligamiją, Tarp moterų ir net gi vyrų vyrauja nuomonė,  kad vyras yra tik  vienos iš žinduolių  rūšies patinas ir, pagal  filosofą A. Šopenhauerį,  jo priedermė  yra barstyri savo sėklą ir kuo daugiau apsėti  dirvonuojančių laukų.

Vis tik statistika teigia jog, netgi poligamiškose visuomenėse po keletą žmonų turi  tik 5-10 % vyrų, o antropologas  G. P. Murdockas, išanalizavęs 250 kultūrų, priėjo išvados, jog beveik visos visuomenės yra monogamiškos, o viso pasaulio vyrai yra linkę vesti tik vieną moterį, nes santuokiniai ryšiai yra glaudžiai susiję su žmogaus tapatybės jausmu, saviverte, poreikiu priklausyti kažkam. Santuoka dominuoja visose  pasaulio visuomenėse ir yra visuotinis reiškinys. Taigi, kaip teigia Yves Dalpé, daugybė meilės ir lytinių santykių – tai žaidimas su emociniu dinamitu. Tačiau prieš pradėdami smerkti svetimautojus, turėtume patys sau atsakyti, ar visada paprastas ir lengvas yra santuokinis gyvenimas. Mokslininkai, tyrinėjantys gyvūnų elgseną nustatė, kad net 15% monogamiškų paukščių jauniklių  augina  nebiologiniai tėvai.  Įvairiose pasaulio šalyse atlikti tyrimai atskleidžia, kad apie 10% vaikų augina apgaudinėjami tėvai,  nežinantys,  jog  nėra jų biologiniais tėvais.

Kodėl  vieniems žmonėms pavyksta sutramdyti savo  nesantuokinų santykių troškimą, o kitiems – ne? Pagal Yves Dalpé nesantuokiniai ryšia atsiranda tuomet, kai :

  •  blogi poros tarpusavio santykiai
  •  yra nepasitenkinimas lytiniu gyvenimu
  •  yra gyvenama toli vienas nuo kito
  • yra silpni santuokinai įsipareigojimai
  •  sutuoktinis, visuomenė toleruoja nesantuokinius ryšius
  •  yra asmenybės sutrikimai (psichiniai sutrikimai, kuriems būdingi nelankstūs mąstymo, jausmų, ir elgesio deriniai)
  •  yra hiperseksualumas

Psichoterapiautas  I. D. Yalom rašo, kad seksualinis potraukis ypač suaktyvėja, kai iškyla grėsmė gyvybei, kai susiduriama su su savo paties ar artimo žmogaus mirtingumu. Seksas ir mirtis, pasak garsaus amerikiečių psichologo Ernesto Beckerio, yra broliai dvyniai. Vienu gyvenimas prasideda, kitu – baigiasi. Mūsų mamų, senelių prosenelių, išgyvenusių pasaulinius karus, pokarį, prisiminimuose ne paskutinę  vietą užima  ir istorijos apie  nesantuokinius meilės romanus ir nesantuokinių vaikų gimstamumo padidėjimą karų  ir pokario metais.

Apibendrinant  galima teigti, kad kuo daugiau nepasitenkinimo santuoka, tuo daugiau erdvės neištikimybei.

Kartais nevedybinių santykių griebiamasi  norint patenkinti smalsumą, įgyvendinti fantazijas, atsipalaiduoti,  o kartais  įveikti nerimą, depresiją baimę.

Tai, kas prasideda tik intymiomis fantazijomis,  nekaltai atrodančiu   flirtu, ar nepavykus sutramdyti savo nesantuokinių lytinių santykių  troškimo, gali virsti šeimą griaunančia drama.Kai kurios poros nepajėgia atsigauti po patirto smūgio. Tai, kas, rodės, seniai buvo pamiršta, vėl iškyla net ir po daugelio metų, ir sutuoktiniai vėl pradeda pyktis.

(Laukite tęsinio)